Witamy w SoftPoint!Dystrybutor Oprogramowania
SoftPoint Spółka z o.o.
00-204 Warszawa, ul. Słomińskiego 1
tel. (22) 635 80 03
fax (22) 635 69 50
Strona Główna - Dla Partnerów - Produkty - Cennik - Rozwiązania - Pomoc techniczna - O firmie - About Softpoint

     Wyszukiwarka     PRODUCENCI


     Słownik
· Bezpieczeństwo

     Zobacz!

DeskCenter Solutions
[ DeskCenter Solutions ]

· Strona produktowa DeskCenter Solutions po polsku!
·DeskCenter Management Suite

Oprogramowanie dla urządzeń przenośnych

Wersja do druku: Strona gotowa do drukuUrządzenia przenośne to umowne określenie dla grupy urządzeń elektronicznych o niewielkich wymiarach i szerokiej funkcjonalności. Należą do nich telefony komórkowe, urządzenia naręczne (handheldy), palmtopy, odtwarzacze plików muzycznych oraz konsole do gier. Stają się one coraz bardziej popularnymi narzędziami pracy, mediami wymiany danych i centrami rozrywki. Dzięki ciągle rozszerzającym się możliwościom zastosowań zdobywają coraz to większą rzeszę użytkowników, konkurując nawet z laptopami.


Ewolucja technologii, mocy obliczeniowej i zaawansowania aplikacji postępuje w tempie porównywalnym do tempa rozwoju stacjonarnych systemów komputerowych. W efekcie urządzenia przenośne dysponują dziś mocą obliczeniową pozwalającą na obsługę zaawansowanych aplikacji multimedialnych, a praca z nimi jest prosta i możliwa w różnych warunkach. Ich zaletą są wymiary, długi czas pracy na bateriach oraz możliwość wymiany danych z różnymi urządzeniami zewnętrznymi – komputerami, telefonami komórkowymi czy w końcu ciągły dostęp do danych w Internecie. Problematyczne dotąd przesyłanie większych ilości danych zostało rozwiązane dzięki nowym technologiom zapisu i komunikacji zapożyczonym z laptopów i dostosowanym do wymiarów urządzeń przenośnych.


Widoczna jest konwergencja standardów i filozofii w kwestii przeznaczenia i funkcjonalności komputerów stacjonarnych i urządzeń przenośnych. Można zauważyć tu pewną analogię do okresu narodzin komputerów klasy PC i walki o ujednolicenie standardów, dzisiaj jednak producenci nauczeni doświadczeniami IBM z lat 80-tych dążą do pozyskania klienta tworząc produkty maksymalnie zaawansowane technologicznie, ale proste w obsłudze dla przeciętnego użytkownika. Aby te wymogi zostały spełnione konieczne jest zapewnienie zgodności kanałów komunikacji i „otwartość na świat” urządzeń przenośnych. To jest własnie drugim atutem nowych komórek i palmtopów: mnogość aplikacji, które mogą one obsługiwać oraz zgodność tych aplikacji z systemami operacyjnymi i oprogramowaniem dostępnym dla komputerów klasy PC.


Rozwój wymusza jednak spełnienie pewnych warunków dotyczących bezpiecznej i stabilnej pracy. Jeśli urządzenia te mają być wykorzystywane do pracy, konieczne jest spełnienie wymogów związanych z dostępnością oraz bezpieczeństwem danych. Utrata czy naruszenie integralności danych może przynieść straty. Sztandarowym przykładem jest linia palmtopów jednego z producentów koreańskich, które nie posiadają funkcji automatycznego zapisu danych i wyłączenia się w momencie krytycznego wyczerpania baterii. Niezachowane dane są bezpowrotnie tracone, konieczne jest też ponowne wgranie aplikacji rozszerzających funkcjonalność urządzenia. Podobnie jak w przypadku zarządzania komputerami klasy PC, pojawia się zatem szereg wymagań i problemów:


 • zapewnienie zgodności produktów i ujednolicenie standardów komunikacji

 • wymóg bezpiecznej i szybkiej wymiany danych

 • konieczność wprowadzenia mechanizmów kontroli dostępu do zasobów

 • konieczność dopasowania i ujednolicenia systemów archiwizacji danych stacjonarnych i mobilnych urządzeń pracujących w jednym systemie informatycznym

 • stworzenie spójnych procedur zawiadujących procesem synchronizacji urządzeń oraz aktualizacji aplikacji

 • konieczność określenia reguł dotyczących połączeń zewnętrznych w celu ograniczenia kosztów


Oczywisty staje się wniosek, że urządzenia przenośne stają się integralną częścią systemu informatycznego firmy i konieczne jest wprowadzenie efektywnych mechanizmów zarządzania nimi. Ze względu na swoją naturę stają się one oprócz pracowników najsłabszymi punktami w systemie, o czym z pewnością przekonamy się wkrótce, gdy na jaw wyjdą spektakularne włamania i kradzieże danych zrealizowane przy wykorzystaniu palmtopów czy komórek.


Poniżej przedstawiamy krótkie opisy dostępnych w naszej ofercie produktów, które pozwolą na ochronę zasobów i zarządzanie urządzeniami bezprzewodowymi:

 • Symantec AntiVirus for Handhelds – Corporate Edition
 • Symantec Mobile Security for Symbian OS
 • Symantec Client Security for Nokia Communicator
 • Symantec LiveState Patch Manager
 • GFI LANguard Network Storage ControlSymantec AntiVirus for Handhelds - Corporate Edition

Znane i cenione oprogramowanie antywirusowe Symanteca dostępne jest teraz również w wersji dla urządzeń przenośnych. Wersja SAV for Handhelds jest zgodna z wersją SAVCE i umożliwia wspólne zarządzanie i nadzór nad systemem antywirusowym komputerów oraz urządzeń przenośnych pracujących w przedsiębiorstwie. Dostępne są wersje dla systemów Palm oraz MS Windows Mobile Pocket PC, podobnie jak w wersji SAVCE na urządzeniach klienckich działają programy rezydujące w pamięci podręcznej. Są one zoptymalizowane pod kątem zużycia zasobów, dostępne są opcje raportowania w przypadku wykrycia zagrożenia.


SAV 3.0 wyróżnia elastyczność w procesie synchronizacji urządzeń – jest to możliwe po podłączeniu urządzenia do przystawki PC, po wejściu w zasięg lokalnej sieci WiFi lub synchronizacja uruchamiana na życzenie użytkownika w czasie pracy w trybie online. Wszelkie reguły dotyczące polityki antywirusowej mogą być konfigurowane, przypisywane i narzucane wszystkim urządzeniom pracującym w systemie lub wybranym ich grupom. Dystrybucja szczepionek jest dla użytkownika niezauważalna i nie ogranicza wydajności urządzenia. Jeżeli w systemie pracują sprzętowe firewalle Symanteca możliwe jest takie skonfigurowanie systemu ochrony AV, aby urządzenia z nieaktualnymi bazami AV mogły nawiązywać połączenie wyłącznie z witryną Symanteca w celu pobrania szczepionek. System SAV for Handhelds 3.0 zawiera komponent ułatwiający pracę administratora - Event and Configuration Manager zarządza alertami i zdarzeniami. Ważną jego zaletą jest opcja raportowania oraz wymuszania aktualizacji (np. w odniesieniu do urządzeń, które nie mają komponentów synchronizujących danych z desktopami).


Wspierane platformy:

Windows 98/ME/NT/2000 Professional, Server, Advanced Server/XP

Platformy urządzeń. przenośnych:

Palm OS 3.5. 4.x, 5.x, Pocket PC 2002, Windows Mobile 2003

Cena produktu (dotyczy jednego stanowiska) do 150 zł netto.


Symantec Mobile Security for Symbian OS

System operacyjny Symbian jest przeznaczony dla telefonów komórkowych. Rozwój technologiczny telefonów komórkowych umożliwia zainstalowanie na nich dodatkowego zestawu aplikacji użytkowych. W przeszłości telefony takie nazywane były smartphones, obecnie moc obliczeniowa, wielkość ekranu i funkcjonalność przeciętnego telefonu umożliwia wykorzystanie dodatkowych aplikacji.


Oprogramowanie Symantec Mobile Security for Symbian OS zapewnia ochronę antywirusową, pełni także funkcję zapory. Umożliwia kontrolę i zarządzanie urządzeniami na tym samym poziomie jak w przypadku komputerów stacjonarnych: pozwala na wdrożenie reguł aktualizacji szczepionek i reguł zapory, inicjuje aktualizację tych szczepionek, daje pogląd na stan poszczególnych urządzeń i ich grup poprzez raporty. Użytkownicy telefonów czy innych urządzeń z Symbian OS nie są już krępowani koniecznością łączenia się z komputerami stacjonarnymi w celu wymiany danych. Aktualizacje mogą być przekazywane bezprzewodowo. Pewne akcje – takie jak zmiana reguły firewall czy blokowanie transferu danych mogą być również wymuszane przez administratora zdalnie. Program po wykryciu prób skanowania portów, potrafi zmienić reguły firewall i zablokować takie próby - pełni zatem funkcje prostego IDSu hostowego. Administrator może również zablokować użytkownikowi prawo do zmian w konfiguracji systemu AV. .


Wspierane platformy:

MS Windows 2000 Professional, Server, Advanced Server, XP SP2, 2003

Platformy urządzeń przenośnych:

Symbian OS 7.0s or 8.0a z interfejsami użytkownika serie 60 v2, 80 v2

Cena produktu (dotyczy jednego stanowiska) do 175 zł netto.Symantec Client Security for Nokia Communicator

Oprogramowanie Symantec Client Security for Nokia Communicator przeznaczone jest dla zaawansowanych wersji telefonów komórkowych firmy Nokia z serii 9000. Produkt Symanteca zapewnia ochronę antywirusową, pełni także funkcję zapory. Umożliwia kontrolę i zarządzanie urządzeniami na tym samym poziomie jak w przypadku komputerów stacjonarnych: pozwala na wdrożenie reguł aktualizacji szczepionek i reguł zapory, zdalnie inicjuje aktualizację tych szczepionek, daje pogląd na stan poszczególnych urządzeń i ich grup poprzez przejrzyste raporty.Użytkownicy telefonów nie są już krępowani koniecznością łączenia się z komputerami stacjonarnymi w celu wymiany danych o wirusach. Aktualizacje mogą być przekazywane bezprzewodowo. Pewne akcje – takie jak zmiana reguły firewall czy blokowanie transferu danych mogą być również wymuszane przez administratora zdalnie. Program po wykryciu prób skanowania portów, potrafi zmienić reguły firewall i zablokować takie próby - pełni zatem funkcje prostego IDSu hostowego. Administrator może również zablokować użytkownikowi prawo do zmian w konfiguracji systemu AV.


Wspierane platformy:

Windows NT Workstation SP6a, Server SP6a; Windows 2000 Professional SP2, Server SP2, Advanced Server SP2; Windows XP Home/Professional SP2

Platformy urz. przenośnych:

Symbian OS Series 80 - Nokia 9300, Nokia 9500

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach prosimy o kontakt.


Symantec LiveState Patch Manager

Symantec LiveState Patch Manager należy do rodziny oprogramowania służącego do zarządzaniem, ochroną i odzyskiwaniem systemów operacyjnych, aplikacji i danych. Do grupy tej należą również pokrewne rozwiązania takie jak: LiveState Recovery Advanced Server, Server, Desktop oraz Live State Discovery.Oprogramowanie to pozwala na zautomatyzowanie procesu aktualizacji systemów operacyjnych z rodziny MS Windows oraz zachowanie elastyczności urządzeń klienckich, zapewniając ich bezpieczeństwo, dostępność i zgodność ze standardami przedsiębiorstwa. System pozwala na przeprowadzenie wszelkich operacji związanych z lokalizacją systemów, ich skanowaniem pod kątem zainstalowanych aktualizacji oraz przeprowadzeniem instalacji łat na komputerach oraz całych ich grup.


System pozwala na zbudowanie zaawansowanych harmonogramów uwzględniających godziny pracy użytkowników, rodzaje zainstalowanych aplikacji czy dostępność komputerów pracowników zdalnych. LiveState Patch Manager nie ma w tym momencie wersji zgodnej z urządzeniami przenośnymi opartymi na platformach Symbian, MS Windows CE, ale trwają nad nią prace. W tej chwili obsługiwane są tylko laptopy łączące się np. przez łącza WiFi. Rozwiązanie LiveState wyróżnia jednak opcja ciągłej kontroli statusu urządzeń przenośnych/zdalnych. Są one skanowane przy każdym nawiązaniu połączenia z siecią macierzystą i w razie potrzeby przesyłane są do nich wymagane aktualizacje. Inną użyteczną funkcją jest możliwość generowania raportów stanu aktualizacji wszystkich lub wybranych komputerów.


Wspierane platformy:

MS Windows 2000 Professional, Server, Advanced Server, XP SP2, 2003

Cena produktu (dotyczy jednego stanowiska) do 85 zł netto.


LANguard Portale Storage Control


LANguard Portale Storage Control to produkt firmy GFI, rozwiązujący kwestię ograniczenia dostępu do stacji dysków wymiennych oraz urządzeń USB pracujących pod kontrolą Microsoft Windows. System operacyjny Windows nie oferuje narzędzi sprawujących kontrolę nad dostępem do stacji dysków wymiennych, co w wielu sytuacjach oznacza lukę w systemie informatycznym przedsiębiorstwa.


Produkt pozwala na zdefiniowanie grup użytkowników upoważnionych do korzystania z przenośnych urządzeń w firmie oraz przyporządkowanie im odpowiednich praw np. tylko odczyt, zapis, kopiowanie. Na każdym komputerze jest instalowany niewidoczny dla użytkowników program, który weryfikuje czy dana osoba ma odpowiednie uprawnienia do korzystania z urządzeń. Dystrybucja tych programów – agentów możliwa jest z jednej konsoli zarządzającej, podobnie jak późniejsze zarządzanie dostępem z poziomu grup Użytkowników i Komputerów w Aktywnym Katalogu Windows.


LANguard P. S. C. umożliwia zarządzanie i kontrolę dostępu do przenośnych nośników danych tj:

 • napędów Flash, czyli tzw. dysków pendrive

 • napędów dysków twardych łączących się przez USB

 • telefonów komórkowych

 • aparatów cyfrowych

 • odtwarzaczy MP3

 • napędów CD, DVD, FD

 • urządzeń PDA, palmtopów, konsol do gier


 • Wspierane platformy:

  MS Windows 2000 Professional, Server, Advanced Server, XP, 2003

  Cena produktu (dotyczy jednego stanowiska) do 100 zł netto.


  Podsumowanie

  Opisane oprogramowanie przeznaczone jest do kompleksowej ochrony zasobów instytucji, posiadających w swoim systemie urządzenia bezprzewodowe: Po pierwsze - umożliwia granulację dostępu użytkowników do przenośnych nośników danych i urządzeń bezprzewodowych Po drugie - rozwiązuje problem kontroli danych wymienianych przy wykorzystaniu urządzeń przenośnych oraz integracji tych urządzeń z tzw. klasycznym systemem informatycznym. Zapewnia ochronę przed wirusami, trojanami, robakami i atakami z zewnątrz, umożliwia wdrożenie strategii bezpieczeństwa oraz ciągłą analizę stanu bezpieczeństwa całego systemu.

  Urządzenia bezprzewodowe będą odgrywały coraz większą rolę w pracy systemów informatycznych, więc efektywne zarządzanie nimi będzie coraz ważniejszym obszarem pracy administratorów i kierowników działów IT. Jesteśmy przekonani, że oferowane przez nas nowoczesne rozwiązania będą wyprzedzały zapotrzebowanie i nadal oferowały wygodę i bezpieczeństwo.
    

  [ Powrót do Rozwiązania | Wykaz sekcji ]